A Debreceni Egyetem Konfuciusz Intézete 2020 őszi félévének helyzetjelentése
Az összes érdekelt fél hozzáértő vezetésének és hathatós támogatásának köszönhetően a Debreceni Egyetem Konfuciusz Intézete a tavalyi ünnepélyes megnyitóját és az azt követő megbízható kezdeti működését követően megbirkózott a járvány okozta komoly próbatétellel, sikeresen lezárta a 2019-es pénzügyi évet és elindította a 2020-as év költségvetését, valamint ugyancsak sikeresen lebonyolította a Konfuciusz Intézet új formában történő működéséhez szükséges átalakulást, és szeptember 7-én elkezdte az őszi félév óráinak megtartását.
A kínai és a magyar munkatársak közös erőfeszítéseinek eredményeképpen a KI egyre jobban fejlődik. Ez nem csupán azt jelenti, hogy a Konfuciusz Intézet minden kurzusa egyetemi kredites kurzusként van megajánlva, hanem azt is, hogy ebben a félévben a kurzusokat felvevő diákok száma szintén nagymértékben megnőtt és a kurzusválaszték is szélesebbé vált. A jelen időpontig 48 diák jelentkezett a különféle nyelvi kurzusokra, 8 a kalligráfia kurzusra, 60 a kínai filmre specializálódott országismereti kurzusra, 60 a kínai kultúra előadásokra és 40 pedig a harcművészeti kurzusra, ami összesen 216 diákot jelent. A diákok összlétszáma így háromszor akkora, mint az első és a második félévben volt, és ezenközben három új oktatási formát indítottunk el.
A magyar igazgatónak, Dr. Csontos Pálnak ez év augusztusában jelent meg Kínában Nem csak magyar népdalok címmel egy különleges tematikus oktatóanyaga, amelyet a tiencsini Magyar Tanszék munkatársa, Ma Xiaoxuan kisasszony fordított mandarin nyelvre és melynek lektorálását a tanszék igazgatója, WangBinglin úr végezte el. Csontos igazgató úr nem csupán tiszteletpéldányokat adományozott a DE KI könyvtárának részére, de feleségével együtt kínaiul is elkezdtek tanulni az intézet kezdő szintű kurzusán.
A járványhelyzet jelenlegi hullámának következtében kialakult veszélyhelyzetre válaszképpen a Konfuciusz Intézet célirányos és határozott intézkedések sorozatát vezette be, úgymint azt, hogy ideiglenesen korlátozza a nyelvórákon egyszerre részt vevő diákok csoporton belüli létszámát maximum 8 főre. Az országismereti és civilizációs órákat ugyancsak nagyobb méretű termekben tartjuk meg. Az órákon kötelező a maszkviselés, csakúgy, mint az órák előtti fertőtlenítő kézmosás és szellőztetés. Ezen kívül előre megterveztük, hogyan térhetünk át a távolsági (online) oktatásra vészhelyzetek illetve egyéb hasonló körülmények felmerülése esetében.
A közelgő nemzeti ünnepre és őszközepi fesztiválra való felkészülés jegyében a Konfuciusz Intézet az óvintézkedések szigorú betartása mellett kisebb méretű kulturális tevékenységek megszervezésében gondolkodik a rendelkezésre álló költségvetés keretein belül, és ez az elképzelés a Debrecen városi önkormányzat teljes támogatását élvezi.
Az őszi félév kezdetén Csontos Pál meghívására ellátogatott hozzánk a Konfuciusz Intézetbe Dr. Puskás István, Debrecen kulturális ügyekért felelős alpolgármestere. A vele folytatott egyeztetés során Puskás alpolgármester úr kifejtette, hogy támogatja a helyi önkormányzat és a Konfuciusz Intézet közti együttműködést és annak megerősítéseként szívesen áll rendelkezésünkre a Debreceni Egyetemen és a városban megrendezendő, a Konfuciusz Intézet által szervezett kulturális programok megvalósításában.
A KI mindkét igazgatója köszönetét fejezte ki az alpolgármester úr pozitív hozzáállását illetően és a segítőkészségét úgy értékelték, mint annak a szoros együttműködésnek a kezdetét, mely Debrecen, Magyarország második legnagyobb városa és Tiencsin, az észak-kínai ipari és kereskedelmi központ önkormányzata között fog a jövőben előreláthatóan elmélyülni a kultúra, az oktatás, valamint a gazdaság és kereskedelem terén. Az alpolgármester úr szintén egyetértett ezzel az elgondolással.
Elmondhatjuk, hogy a Debreceni Egyetemen egyre több kínai diák tanul. A tanítás és kulturális események színvonalának fenntartása és javítása mellett a Konfuciusz Intézet célja, hogy a Debreceni Egyetem rektora, Professzor Dr. Szilvássy Zoltán iránymutatásának megfelelően segítsük a diákokat abban, hogy minél többen tájékozottak legyenek a kulturális eseményeket és a diákcsere-lehetőségeket illetően, és ezáltal is mintegy kulturális nagykövetként a Kína és Magyarország közti barátságot és együttműködést segítsük elő.
(Szöveg: Cui Xianjun & Csontos Pál; Fotó: Kovács László Erik)